e diel, shtator 10

Ëndrra e Fatos Nanos për tu bere PresidentNga Engjell Shehu

Ëndrra e Fatos Nanos për tu bere President
Te gjithë na kujtohen ato dite te zhurmshme fushate ku te dy liderit e te dy kampeve qofte Sali Berisha dhe qofte Fatos Nano qe betoheshin dhe sherbetoheshin se pas humbjes se 3 korrikut do te bënin një dorëheqje dinjitoze nga kryesimi i partive respektivisht Fatos Nano nga Partia Socialiste dhe Sali Berisha nga Partia Demokratike. 3 korriku la ne fuqi Liderin e Partisë Demokratike dhe rrezoje nga korrikja me ane te dorëheqjes se tij Fatosin si rezultat i fitores bindshëm te Partisë Demokratike te zgjedhjeve te përgjithshme legjislative. Për muaj te tera afërsisht një vit Fatosi u ‘’zhduk’’ nga kamerat nga fjalimet nga sharjet dhe nga parlamenti. Te gjithë menduam se i shkreti Tosi ishte lodhur shume nga qeverisja e tij e mbrapshte e korruptive dhe kishte ardhur koha qe ne pritje te ndonjë akuze juridike penale qe do te ngrihej nga qeveria demokratike për te gjitha ato qe ishte folur e përfolur si hajdut qe ishte, një dite do te dëgjonim qe Fatosi do te jepte llogari për pasurinë dhe hajdutlleqet ne periudhën e tij te ‘’lavdishme’’te qeverisjes korruptive dhe abuzive. Fatosi dhëndëri ri me huqe te vjetra na u shfaq pa pritur dhe pa kujtuar si ‘’shpetimtare’’i vetëm i partisë qe ai drejtoj për 15 vjet dhe qe iku me bishtin ne shalë, na u shfaq i krekosur i mbushur me mllef xhelozie dhe hakmarrje për pasardhësin dhe koleget tij, na u shfaq po me ate fjalor rrugaçeror qe përdorte ne te famshmet fjalime për meritokracine = shkerdhatokracine por me te vetmin ndryshim kësaj here jo si kryetare partie por si njeri i te ‘’urtve’’ qe’’ i qan zemra për stabilitetin e vendit’’ dhe ‘’shpëtimin’’ e partisë nga ata qe ai i quan qenie te shkurtra dhe te gjata. Nuk ishte e vështirë te lexoje ne fytyrën e tij te vrazhdët me sytë te fryra e te skuqura nga alkooli i kafenesë nga ku kishte dal, qëllimin dhe daljen para kamerave. Ne një kohe ku mardheniet ndërmjet opozitës dhe pozitës si te thuash janë futur ne një rruge te mbare kompromisi politik për hire te interesave madhore te vendit, ne një kohe kur emri i tij po thuaj ishte harruar fare dhe nuk lakohej ne asnjë vende, i ndjere i braktisur dhe i pa vlere ne politik sepse politika behej edhe pa te, ai zgjodhi daljen para kamerave për te thëne qe unë jam këtu qe do te thotë se është aty për t’u bere President vitin e ardhshëm dhe për te lozur me politiken ashtu si është mësuar ta loz pjesen per interesat e tij personale familjare e sidomos kofliktuale ne dëme te vendit. Mirëpo mua me lind vetvetiu pyetja nga këndvështrimi i nje gazetari dhe aq me tepër i një qytetarit te thjeshte qe është lodhur e sterlodhur me këta politikan hipokrit, parazit, hakmarrës, hajdut dhe te pa moral, qe për vite me radhe kane drejtuar qeverisjen e vendit dhe janë tallur me këtë popull.. A ka njeri qe te besoje tek fjalët e një hajduti qe vodhi e stervodhi, shau e ke nuk shau, ndau e ke nuk ndau, akuzoj e ke la pa akuzuar qe me një fjalor teje rrugaçror kërkon te shpëtoje apo te rregulloje diçka ne te mire te këtij populli apo edhe te partisë se tij kur dihet fare mire se partine e tij ai vet e çoje ne opozite? Unë do te thosha me bindje te plote se nuk ekziston asnjë njeri te besoj tek ky hajdut politikan mashtrues qe nuk i ka ngelur moral e dinjitet politikani por si mashtrues me eksperience ne drejtim e Partisë se tij dhe si krye hajdut ne qeverisjet e mëparshme, vendi i vetëm dhe i fundit për këtë pseudo politikan konflikrual është vetëm përballja me drejtësinë për gjitha ato akuza qe opozita e djeshme ka bere ne adresë te tij dhe bashkpuntorve t ne vjedhjet dhe korrupsioni galoponte qe e renditi Shqipërinë si vendin me te korruptuar ne Evrope. Lodrat e tij me atë dinakërinë dhe hipokrizinë e një ciniku te etur për pushtet dhe karrierë, zor se do te gjejnë terren te përshtatshëm për tu luajtur ne këtë fushe te gjere politike ku te gjithë lojtaret e te dy krahëve i ka kundërshtarë pamvaresishte se ai ka menduar te kompromentoj arbitrin.

e enjte, shtator 7

Ratifikimi i MSA kërkon përmirësim të legjislacionit, sipas standardeve të BE-sëParlamenti Europian votoi dje rreth mesditës në një seancë plenare, me shumicë dërrmuese votash, rezolutën për ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit mes Shqipërisë dhe 25 vendeve anëtare të Bashkimit Europian. Rezoluta u hartua në bazë të raportit të eurodeputetit Tomas Ilves, zv.kryetari i Komisionit të Jashtëm të KE-së, i cili i bën jehonë ecjes më tej të reformave kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, respektimit të ligjit, të të Drejtave të Njeriut, minoriteteve, medias, pika këto që u vunë në fokus të seancës së djeshme plenare. Gjatë fjalës së saj në seancën e mbajtur në Strasburg, eurodeputetja Doris Pack, e mbështetur edhe nga dy eurodeputetë të tjerë, tha se është i nevojshëm lehtësimi i regjimit të vizave me Shqipërinë, çështje kjo që gjeti mbështetje të plotë nga të pranishmit. Përsa i përket situatës politike në vendin tonë, zonja Pack vlerësoi marrëveshjen e arritur para pak ditëve mes dy forcave më të mëdha politike, por shtoi se është mirë që klasa politike shqiptare të gjejë konsensusin pa pasur nevojën e ndërhyrjes së ndërkombëtarëve. Ndërsa Olli Rehn, Komisioneri për Zgjerim i BE-së, përgëzoi parlamentarët që mbështetën lehtësimin e regjimit të vizave për shqiptarët dhe në veçanti, iniciativën për t'i dhënë zgjidhje konkrete dhe sa më të shpejtë kësaj çështjeje. Ai tha se shumë shpejt do të hapen negociatat zyrtare me qeverinë shqiptare për lehtësimin e regjimit të vizave. Duke iu referuar procesit zgjedhor në Shqipëri, Rehn tha se po vihet re një maturi e klasës politike përsa i përket këtij procesi të rëndësishëm, por shtoi se gjithçka varet nga suksesi i implementimit të MSA-së dhe standardeve europiane. Të gjitha grupet që folën në seancën e djeshme, përfshirë edhe të Majtën e Bashkuar Europiane, ishin në favor të nënshkrimit të MSA me Shqipërisë dhe BE-së. Në raport theksohet se qeveria shqiptare duhet të modernizojë ligjet fiskale, duke i përshtatur me legjislacionin e vendeve të BE-së. Në mënyrë të veçantë duhet të shikohet me përparësi përmirësimi i legjislacionit për doganat, që të rritet efikasiteti i administratës në luftën kundër korrupsionit. Në seancën e djeshme plenare të PE, Shqipëria përfaqësohej nga ambasadori ynë në Bruksel, Artur Kuko.
Xhumelina Dervishi


Berisha: Ratifikimi i MSA shton detyrimet për zbatimin e saj
"Ky votim që çel siparin e ratifikimeve të MSA-së nga parlamentet e vendeve anëtare, shton detyrimin ndaj institucioneve shqiptare, forcave politike dhe gjithë shoqërisë shqiptare për të zbatuar me vendosmëri të gjitha pikat e kësaj kontrate të shqiptarëve me Evropën". Ky ka qenë deklarimi përshëndetës i kryeministrit Sali Berisha, pas votimit të djeshëm të Parlamentit Evropian për ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit të Shqipërisë me Bashkimin Evropian. Kryeministri e cilësoi këtë votim "si një ngjarje historike për përpjekjet e mëdha të shqiptarëve për të realizuar ëndrrën e tyre të integrimit, si projektin më të mirë për shekullin XXI - projektin e Shqipërisë evropiane"


Trashani: Ratifikimi i MSA, ogur i mirë për Shqipërinë drejt BE-së
"Ratifikimi i MSA-së mes Shqipërisë dhe BE-së është një shtysë për institucionet në rrugën e implementimit të Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit dhe një ogur i mirë për vendin në rrugën drejt BE-së". Ky ka qenë vlerësimi i ministres së Integrimit, Arenca Trashani, e cila ka reaguar pasi Parlamenti Europian votoi rreth mesditës, në një seancë plenare, me shumicë dërrmuese votash, rezolutën për ratifikimin e MSA-së mes Shqipërisë dhe 25 vendeve anëtare të Bashkimit Europian.


PE vlerëson progresin e arritur
Deputetët e Parlamentit Europian dhanë pëlqimin e tyre për ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit mes Shqipërisë dhe Bashkimit Europian. Parlamenti Europian gjithashtu miratoi Rezolutën me përfundimet e MSA-së mes Shqipërisë dhe BE-së.
Deputetët europianë mirëpritën MSA-në, e cila nënkupton perspektivë më të afërt dhe marrëdhënie kontraktuale me ndikim më të gjerë mes BE-së dhe Shqipërisë, një instrument për arritjen e stabilitetit politik, ekonomik dhe institucional në vend, dhe në të gjithë rajonin dhe për promovimin e transformimit të Shqipërisë në një demokraci pluraliste, duke respektuar shtetin ligjor, me një ekonomi tregu funksionale. Parlamenti Europian beson se, progresi i arritur në përmbushjen e standardeve të përfshira në marrëveshje duhet të monitorohet me mjete konkrete, të matshme nga Këshilli i MSA-së dhe komitetet e përbashkëta parlamentare përkatëse. Parlamenti Europian i kërkon BE-së dhe Shqipërisë të përdorin marrëveshjen si një mundësi përfitimi reciprok. Deputetët europianë këshillojnë Shqipërinë të shfrytëzojë mundësinë për të gjetur vendin e saj në tregun europian dhe të zhvillojë konkurencën në sektorët e përcaktuar. Gjithashtu, nëpërmjet Rezolutës së miratuar, anëtarët e Parlamentit Europian i rekomandojnë Shqipërisë që të fokusohet më tepër në zhvillimin e potencialit të saj ekonomik, jo vetëm nëpërmjet zgjerimit të infrastruktutrës së saj, por edhe në zhvillimin e turizmit. Parlamenti i bën thirrje Komisionit Europian të përcaktojë fonde të mjaftueshme për zhvillimin e infrastrukturës së vendit, në veçanti për zhvillimin e transportit. Parlamenti Europian shprehet se përpjekje më të mëdha duhen bërë, në veçanti për përdorimin e gjuhës së minoriteteve, gjatë marrëdhënieve të qytetarëve me autoritetet dhe vendosja e emrave tradicionalë lokalë, duke përmirësuar aksesin në media të anëtarëve të grupeve minoritare dhe zgjerimi i arsimimit në gjuhët e minoriteteve.


Kryetarja e Kuvendit përshëndet ratifikimin nga ana e Parlamentit Europian të MSA me Shqipërinë
Topalli: Ëndrra jonë europiane, tani më e prekshme
"Si kryetare e Kuvendit, falenderoj edhe një herë Parlamentin Europian për mbështetjen dhe gjej rastin të ftoj të gjitha partitë politike për maturi, vullnet politik, angazhim e përkushtim në sfidat e reja që na presin në këtë qëllim ambicioz. Sfida fillon tani. Ky nuk është momenti për t'i pakësuar përpjekjet. Kjo do të thotë më shumë përgjegjësi nga klasa politike shqiptare për synimin madhor, anëtarësimin në BE". Ky ka qenë falenderimi për Parlamentin Europian për këtë dhuratë të çmuar që i bëri Shqipërisë, por njëkohësisht edhe një thirrje për ndërgjegjen e politikës shqiptare për të vepruar siç nevojitet në vazhdim. Kryetarja e Parlamentit të Shqipërisë, Jozefina Topalli, tha se nënshkrimi i MSA-së në 12 Qershor të këtij viti dhe miratimi i saj sot, në Parlamentin Europian, janë pasojë e progresit të Shqipërisë, pasojë e arritjeve të konsiderueshme, pasojë e përpjekjeve dhe seriozitetit në reforma. "Ratifikimi i sotëm nga Parlamenti Europian, i hap rrugën ratifikimit të MSA-së nga 25 vendet e tjera të BE-së. Kjo ditë është padyshim fryt i një pune intensive e angazhimi maksimal për zhvillimin pozitiv të vendit". Ky ka qenë një vlerësim i kryetares së Kuvendit të Shqipërisë, Jozefina Topalli, e cila në një konferencë për shtyp ka përshëndetur ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit nga Parlamenti Europian. "Miratimi zyrtarisht me shumicë votash i MSA-së, është një tregues domethënës në mbështetjen që vendet e Bashkimit Europian i japin vendit tonë. Është tashmë e qartë se rezultatet e dukshme janë perceptuar pozitivisht jo vetëm nga qytetarët shqiptarë, por edhe nga faktorët ndërkombëtarë", theksoi Topalli. Sipas kryetare së Kuvendit të Shqipërisë, Topalli, "Axhenda e BE-së për integrimin realizohet përmes një klime bashkëpunimi konstruktiv midis forcave politike, si një shtysë për reformat dhe fuqizimin e mëtejshëm të demokracisë. Kjo, jo për ta kthyer anëtarësimin në qëllim në vetvete, por për të realizuar reformat, të cilat do të ndryshojnë pozitivisht të gjitha aspektet e jetës politike, ekonomike dhe shoqërore të vendit, përfshi këtu edhe lëvizjen e lirë", tha Topalli. Kryetarja e Parlamentit, Topalli, nuk ka kursyer falenderimet e saj për Parlamentin Europian dhe urimet për të gjithë shqiptarët për këtë ditë të rëndësishme. "Kam kënaqësinë e veçantë të jem këtu përpara jush, në këtë ditë të shënuar, për të përshëndetur ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit Shqipëri-BE, me shumicë votash nga Parlamenti Europian. Gjej rastin të uroj të gjithë shqiptarët, në këtë ditë të bekuar, ditë që na e bën akoma më të prekshme ëndrrën tonë të përbashkët europiane. Ky është një hap i rëndësishëm përpara në rrugën drejt Europës", tha Topalli. Më tej ajo ka vijuar duke thënë: "Një falenderim dhe mirënjohje të veçantë për përfaqësuesit e lartë të Parlamentit Europian, eurodeputetët, të cilët me votën e tyre, ndezën më fort shpresën e një vendi europian për t'iu bashkuar familjes së madhe ku meriton të jetë". Topalli deklaroi më pas se, "Raporti i zëvendëspresidentit të Komitetit për Politikën e Jashtme, Ilves, por edhe diskutimet e europarlamentares Doris Pack, Komisionerit për Zgjerimin, Oli Rehn, përfaqësueses së Finlandës, që ka aktualisht presidencën e radhës së BE-së, flasin për një zhvillim pozitiv dhe në drejtimin e duhur të qeverisë shqiptare, dhe njëherazi na bëjnë më reflektiv e më të përgjegjshëm se anëtarësimi i Shqipërisë në BE varet nga maturia, përpjekjet dhe angazhimi ynë në plotësimin e standardeve dhe në bërjen e reformave". Kryeparlamentarja theksoi se, "Kuvendi ka tashmë një axhendë të ngjeshur për përafrimin e legjislacionit me atë të Bashkimit Europian, por edhe për thellimin e bashkëpunimit me parlamentet e vendeve anëtare. Kuvendi i Shqipërisë u ka dhënë dhe do të vazhdojë t'u japë një dimension tjetër shkëmbimeve parlamentare, duke pasur parasysh faktin se reformat, në kuadrin e integrimit europian, janë udhërrëfyese të punës sonë të përbashkët".
Xhumelina Dervishi


Raporteri për Shqipërinë në PE, Tomas Ilves, flet rreth raportit për Shqipërinë
Ilves: Raporti për Shqipërinë, pozitiv
Raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin e Europës, Tomas Ilves, ka hapur diskutimet për ratifikimin e MSA-së. Shqipëria nënshkroi marrëveshjen me BE në qershor të këtij viti, por ajo tani u aprovua nga të gjitha shtetet anëtare në Parlamentin Europian. Ilves ka bërë një panoramë në Parlamentin Europian se ku e gjen ky debat Shqipërinë. "Do të shohim se çfarë do të thonë deputetët, por raporti im është pak a shumë i njëjtë me atë që u aprovua në Komitetin e Marrëdhënieve me Jashtë në fillim të verës", ka deklaruar Ilves në një intervistë për BBC. Si raporter për Shqipërinë, Ilves ka ndjekur zhvillimin e Shqipërisë. Ecuria e këtij zhvillimi sipas Ilves, është: "Raporti im shoqëron një marrëveshje shumë të rëndësishme, atë të Stabilizim-Asociimit, që është hapi i parë drejt anëtarësimit të mundshëm dhe kjo marrëveshje sqaron midis të tjerave edhe marrëdhëniet e Shqipërisë me BE-në, duke i hapur Shqipërisë shumë mundësira". Në lidhje me këtë, ai i hedh një vështrim gjithë gjendjes ku është Shqipëria. "Ka fusha ku ka shqetësime që kanë të bëjnë me korrupsionin, por nga ana tjetër, thelbi i raportit është pozitiv", theksoi Ilves. Parë me syrin e pritshmërive të mundshme, paraprakisht është hedhur edhe teza se shtetet e ndryshme anëtare të BE-së mund të votojnë kundër në të ardhmen, pasi Parlamenti debaton për Marrëveshjen e Asociim-Stabilizimit të Shqipërisë me BE-në. Lidhur me këtë, Ilves deklaroi se "asnjë komb nuk është kundër ndonjë kombi tjetër. Ne jemi këtu si deputetë të zgjedhur nga vendet tona. Por fqinjët e Shqipërisë kanë shqetësime të ndryshme për të. Nuk mendoj se ndokush do të votojë kundër Shqipërisë", theksoi Ilves. Lidhur me konfliktet e kohëve të fundit në politikën shqiptare, si ai verës midis pozitës dhe opozitës, është parë mundësia e ndonjë ndikimi të mundshëm ndaj Shqipërisë drejt anëtarësimit të plotë në BE. Për këtë, Ilves tha se "unë mendoj se njerëzit janë të vetëdijshëm që niveli i demokracisë në një vend ka rëndësi shumë të madhe për BE, për zgjerim të marrëdhënieve. Unë, siç e dini, përmend në raport nevojën për reformim të sistemit elektoral të "Dushkut", që vërtet ka mendimin se pothuajse çdokush shtrembëron rezultatet e zgjedhjeve për t'i shërbyer balancës së vendeve në parlament. Ky është defekt. Shumë vetë janë të shqetësuar, por në raport ne flasim jo me aq forcë përsa i përket luftës kundër korrupsionit, që disa herë duket se politizohet. Nuk e di nëse kjo është e vërtetë apo jo, por edhe paraqitja e paragjykimit politik në luftë kundër korrupsionit ka pasoja negative". Nënshkrimi i Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit për Shqipërinë sjell më shumë detyrime dhe këtë e pohon raporteri për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Tomas Ilves. "Anëtarësimi në BE është i vështirë. Nëse Shqipëria nuk do që të anëtarësohet, atëherë do të vazhdojë me statusin aktual të marrëdhënieve, që sipas mendimit tim nuk e ndihmon atë. Natyrisht, më shumë i kërkohet një vendi pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Asociim-Stabilizimit, por ky është çmimi i anëtarësimit në BE", tha Ilves. Lidhur me debatin e mundshëm të pritshëm në PE, madje edhe të nxehtë për Shqipërinë, Ilves u shpreh se "nuk mendoj kështu, pasi pas të gjithave, kur ne patëm debatin dhe votën në Komitetin e Marrëdhënieve me Jashtë, pati një konsensus të gjerë, kështu që unë nuk pres ndonjë problem të madh", përfundoi fjalën e tij Ilves.

Xhumelina Dervishi

e shtunë, shtator 2

Shpresë për pacientët e kancerit në lekurë
Shkenëtarët e Institutit Kombëtar të Shëndetit pranë Washingtonit, thonë se për herë të parë, kanë kuruar me suksese kancerin e lëkurës, duke përdorur terapinë e gjeneve.
Shkencëtarët krijuan në laborator qeliza normale të sistemit imunitar për të luftuar melanomën, tipin më vdekjeprurës të kancerit të lëkurës. Normalisht, limfocitet, ose qelizat në formë T-je, i luftojnë bakteriet dhe viruset, por kanë një reagim të dobët ndaj kancerit.
Megjithatë, pas një pune shumëvjeçare, shkencëtarët e arritën ta fuqizojnë me sukses reagimin kundër kancerit të qelizave në formë T-je. 17 pacientë me melonama që u ishte përhapur në të gjithë trupin, u përfshinë në studim, duke marrë modifikime të ndryshme të këtij trajtimi. Shkentarët thonë se tre pacientë kishin bërë përparim pas trajtimit, ndërsa dy të tjerë e kanë luftuar plotësisht sëmundjen pas një viti e gjysëm që u trajtuan me këtë metodë.
Pjesa tjetër e pacientëve nuk janë kuruar ende, por ata megjithatë kanë në organizmin e tyre më tepër qeliza që e luftojnë kancerin, se sa kishin më parë.

e martë, korrik 11

Sipas kreut të AUIZNI-t, do të jetë administrata dhe jo qytetarët, që do të realizojë regjistrimin e pronës në hipoteka


Memia: Si dhe kush do ta bëjë hipotekimin e shtëpive
Kreu i agjencisë tha se procesi i kthimit dhe kompensimit të pronave do të bëhet paralel me atë të legalizimeve


Nevila Perndoj

TIRANË- Asnjë prej qytetarëve që është përfshirë në procesin e legalizimit nuk do t’i duhet që të përballet me Zyrën e Regjistrimit te Pasurive të Paluajtshme për të hipotekuar shtëpinë e tij të ndërtuar në mënyrë të paligjshme. E gjitha kjo do të realizohet paraprakisht nga ALUIZNI, në fazën e tretë dhe të fundit që qytetari do të ketë me administratën për legalizimin e objektit. “Në fund të procesit, për të gjitha objektet që marrin certifikatën, nuk do të çojmë në hipotekë mijëra dhe mijëra shqiptarë, ç’ka do të çonte në fillimin e procesit nga e para. Regjistrimin fillestar pas certifikimit të pronave që do të futen në proces do ta realizojmë po brenda administratës tonë. Dhe qytetari do të ketë lehtësi financiare për të marrë certifikatën e legalizimit dhe certifikatën e pronësisë”,- tha dje drejtori i Agjencisë së Legalizimeve (ALUIZNI), Shaban Memia, gjatë takimit me drejtuesit e qeverisjes vendore. Në këtë fazë thuhet shprehimisht se qytetari paraqitet për të tretën dhe të fundit herë në dyert e administratës publike pranë ALUIZNI-t, për të bërë pagesat e rastit parashikuar në ligj. Pasi nënshkruan kontratën e shitblerjes për truallin (kur është e aplikueshme), qytetari mund të marrë certifikatën e pronësisë për truallin dhe objektin respektiv të legalizuar. Dosjet e plota të objekteve të legalizuara transferohen dhe arkivohen më pas pranë ZRPP-së, institucion ku mund të merret në të ardhmen çdo dokument tjetër i nevojshëm nga qytetarët për të provuar pronësinë. ALUIZNI bën më pas ndarjen e fondeve të grumbulluara sipas rastit, në favor të organeve të qeverisjes vendore ose të ALUIZN-it, si për shembull për kostot e procesit, të infrastrukturës, kompensimit, etjKompensimi Memia ka shpjeguar dje gjatë takimit, edhe procesin paralel të legalizimit të zonave informale, me atë të kthimit dhe kompensimit të pronave. Gjatë fjalës së mbajtur, Memia ka shpjeguar se menjëherë pas plotësimit të formularit, dhe ndarjes në kategori e objekteve, do të fillojë studimi i zonave informale, për të përgatitur dokumentacionin tekniko- ligjor për të kaluar në KRRT-të përkatëse për t’u shpallur zonat që legalizohen. Tashmë zonat informate që përfshijnë një sipërfaqe mbi 500 ha tokë, i kalojnë KRRTRSH-së së Republikës për shqyrtim, pastaj KRRT- së qarkut, e mandej bashkisë dhe komunës. Me të mbaruar ky proces, pra me shpalljen e një zone informate për legalizim, në mënyrë të menjëhershme, sqaroi Memia, do të rakordohet puna me Komisionin e Kthimit dhe Kompensimit të pronave dhe me zyrën e regjistrimit ku do merret lista e pronarëve të ligjshëm, sipërfaqen për të cilën do të kompensohen dhe njëkohësisht çmimet e tregut, sipas skemës së përcaktuar. “Ne do të realizojmë në mënyrë paralele procesin e legalizimeve dhe procesin e kompensimit të pronarëve të ligjshëm. Menjëherë me t’u vënë në dispozicion lista e pronarëve për një zonë legalizimi, ne fillojmë procedurat e legalizimit. Brenda 20 ditëve nga aplikimi që bën qytetari, administratori i zyrës së urbanistikës do të bëjë verifikimin e parë. Me të mbaruar kjo kalohet në fazën e dytë, atë të plotësimit të dokumentacionit teknik”,- tha ai. Memia shtoi se paralel me këtë proces, sipas procedurave, Ministria e Bujqësisë, Zyra e Regjistrimit do të bëjë transferimin e fondit të tokës dhe Këshilli i Komunës dhe i Bashkisë, ose Qarku do të miratojë për secilin subjekt që do të legalizojë objektin dhe pjesën e truallit deri në 500 metra katrorë me procedura shumë të favorshme ashtu edhe me ngarkesë financiare të favorshme. Nevila Perndoj Kategoritë e ndërtimeve që legalizohen Katër grupe ndërtimesh në krahasim me ligjin e mëparshëm. Ndërtim pa leje, ku ndërtuesi nuk e ka pronë tokën. Kjo konsiderohet zonë informale.Ndërtimet pa leje që ndërtuesi e ka pronë truallin.Ndërtimet pa leje që lidhet me shtesat në pallate apo ndërtesa të bëra para vitit ‘93.Pallate me leje, por ndërtuesit kanë shtuar kate, dhe kanë bërë shtesa anësore, për shkak të këtij deformimi qytetarët kanë blerë apartamente, por nuk i kanë pronë, pra nuk i kanë të hipotekuara.Kostoja e legalizimit, ministria, gati në fund të muajit TIRANË- Drejtori i ALUIZNI-it sqaroi dje se brenda këtij muaji do të përgatitet paketa financiare ku do të përcaktohet mënyra e lidhjes së kontratës së transferimit të pronës, mënyra e shlyerjes së kësteve dhe tërë komponentët përkatës, si dhe ajo e një tarife shërbimi e cila do të jetë e përballueshme. “Përfundimi i këtij procesi hap edhe etapën e mbylljes së procesit. Lidhja e kontratës për kalimin e pronësisë dhe, së dyti, mbyllja e procesit në dosje për të shpallur legalizimin e objektit përkatës”,- tha Memia. Dihet tashmë që në fazën e tretë dhe të fundit, ALUIZNI bën regjistrimin fillestar të objekteve dhe trojeve, dosjet e të cilave provohen se janë konform ligjit dhe realitetit. Pas kësaj, qytetari paraqitet për të tretën dhe të fundit herë në dyert e administratës publike pranë ALUIZNI-t, për të bërë pagesat e rastit parashikuar në ligj, si pagesën për tokën (kur trualli nuk është i tij); taksën e ndikimit në infrastrukturë (1% e kostos së objektit, 2% për Tiranën); si dhe një tarifë minimale pagese për shërbimin e organeve të qeverisjes vendore dhe ALUIZNI-t. Pikërisht tarifat në fjalë do të përcaktohen qartë në një paketë financiare që po përgatitet nga Ministria e Financave për të qenë gati vetëm në fund të këtij muaji. Fotografimi i banesave, nga firma të huaja Drejtori i ALUIZNI-t, Shaban Memia, shpjegoi dje edhe njëherë se brenda datës 20 korrik Zyra e Regjistrimit të Pasurisë së Paluajtshme do të vërë në dispozicion të gjithë dokumentacionin hartografik, ç’ka do të thotë që për këtë fazë nuk do të ketë detyrime financiare. Paralel do të mbyllen edhe procedurat e një fotografimi ajror që do ta realizohet nga kompani të huaja. “Do të transkriptohet në hartë. Do të jetë një nga fotografimet e parealizuara ndonjëherë në Shqipëri, më i plotë dhe më i miri i mundshëm, mbi të cilin do të mbështet saktësia më e plotë e vetëdeklarimit”,- tha Memia.Legalizim dhe për shtëpitë private të ndërtuara në vitet ’60 TIRANË- Në procesin e legalizimit do të përfshihen edhe shtëpitë e ndërtuara në vitet ‘60-’70, mbi të cilat janë bërë shtesa me leje, por nuk janë hipotekuar në atë kohë. Gjithashtu, procesit të vetëdeklarimit do t’i nënshtrohen edhe ato shtesa të pallateve para vitit 1993, edhe pse nuk kanë vendim të KRRT-së. Pra, të gjitha kategoritë e shtëpive, pallatet me shtesa do t’i nënshtrohen procesit të legalizimit. Më pas do të jenë njësitë e qeverisjes vendore që do të merren me procesin e mëtejshëm. Në procesin e legalizimeve do të përfshihen konkretisht katër grupe ndërtimesh në krahasim me ligjin e mëparshëm: a) ndërtimet pa leje, ku ndërtuesi nuk e ka pronë tokën; b) ndërtimet pa leje që ndërtuesi e ka pronë truallin; c) ndërtimet pa leje që lidhet me shtesat në pallate apo ndërtesa të bëra para vitit ‘93; d) pallatet me leje, por që ndërtuesit kanë shtuar kate, dhe kanë bërë shtesa anësore. Për shkak të këtij deformimi qytetarët kanë blerë apartamente, por nuk i kanë të hipotekuara.

e premte, korrik 7

Qeveria nis shpërndarjen e fletëpalosjeve, ku tregohet mënyra se si plotësohen dy formularët, A dhe A1Legalizimet, si plotësohet formulari


Nevila Perndoj

TIRANË- Startoi dje procesi i legalizimit dhe urbanizimit të zonave informale. Edhe pse në datën 15 korrik ky proces do të zbatohet në terren, Ministria e Punëve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit e veçanërisht ALUIZNI, kanë organizuar dje një takim për hapjen e këtij procesi me të gjithë drejtuesit e bashkive, komunave, qarqeve në të gjithë vendin. ALUIZNI ka shpërndarë dje nga një dosje secilit prej të pranishmëve, ku është përfshirë e gjithë paketa ligjore që duhet ndjekur në funksion të procesit të legalizimit. Kësaj here edhe në formë fletëpalosje, që do t’u shpërndahet banorëve të zonave informale, ku sqarohen të gjitha hapat dhe dokumentet që duhet të ndjekë qytetari në momentin e parë, atë të plotësimit të një prej dy formularëve, A dhe A1. Saktësohet gjithashtu se ligji për legalizimin dhe urbanizimin e zonave informale mundëson legalizimin e çdo ndërtimi informal të përfunduar para hyrjes në fuqi të këtij ligji. Sipas materialit të shpërndarë dje, askush nuk do të humbasë nga procesi i legalizimit. Ata që kanë ndërtuar pa leje do të marrin pronësinë e ndërtesës, ndërsa ata që kanë trashëguar pronat do të marrin kompensimin e plotë të pronës. Formulari AFormularin A duhet ta plotësojnë të gjithë ata që kanë ndërtuar banesat e tyre pa leje ne toka që nuk janë pronë e tyre. Krahas plotësimit të këtij formulari, qytetari duhet të plotësojë edhe këto kërkesa të ligjit: 1) fotografi të katër pamjeve te objektit; 2) certifikatë të gjendjes familjare; 3) kontratë noteriale të kalimit të pronësisë së parcelës mbi të cilën qytetari ka ndërtuar (nëse ka); 4) certifikatë pronësie nga Zyra e Regjistrimit të Pasurive (fotokopje) nëse kanë ndërtuar mbi pronën private të vetëdeklaruesit. Në rast se nuk plotësohen kërkesat e mësipërme, atëherë qytetari nuk mund të cilësohet se ka pronë ligjërisht.Formulari A1Formularin A1 duhet ta plotësojnë të gjithë ata që kanë ndërtuar pa leje në pronën e tyre dhe për shtesat e pallateve. Krahas plotësimit të formularit, qytetari është i detyruar që të përmbushe edhe këto kërkesa: 1) vendimet e KRRT/KRRTRSH-së për lejen e sheshit të ndërtimit; 2) certifikate pronësie nga ZRP-ja (nëse ka) dhe për shtesën anësore; 3) për shtesa anësore mbi pronë publike për kalimin në pronësi të truallit; 4) deklaratën noteriale, ku projektuesi, zbatuesi dhe investitori garantojnë qëndrueshmërinë e objektit ne legalizim; 5) aktmarrëveshjen me pronarin e truallit për shtesën, nëse është ndërtuar mbi një territor privatHapatAjo më sipër ishte vetëm hapi i parë që do të ndjekë qytetari. Më pas objektet që do të kualifikohen për legalizim, do të vazhdojnë procedurën e plotësimit të dosjes në organet e qeverisjes vendore. Në këtë fazë qytetarët që plotësojnë dosjen duhet të paraqesin gen-planin, planimetrinë e kateve të shtëpisë dhe deklaratën për respektimin e planit rregullues, përgjegjësinë për sigurinë teknike të objektit dhe marrëveshjen për pjesët takuese. Në hapin tretë dhe të fundit për qytetarët, ALUZNI bën regjistrimin fillestar të objekteve dhe trojeve, dosjet e të cilave provohen se janë konform ligjit. Pas kësaj qytetari paraqitet për të tretën herë dhe të fundit në dyert e administratës publike pranë ALUIZNI-t për të bërë pagesat e parashikuar në ligj. Formulari A Formularin A duhet ta plotësojnë të gjithë ata që kanë ndërtuar banesat e tyre pa leje ne toka që nuk janë pronë e tyre. Krahas plotësimit të këtij formulari, qytetari duhet të plotësojë edhe këto kërkesa të ligjit: 1) fotografi të katër pamjeve te objektit; 2) certifikatë të gjendjes familjare;3) kontratë noteriale të kalimit të pronësisë së parcelës mbi të cilën qytetari ka ndërtuar (nëse ka); 4) certifikatë pronësie nga Zyra e Regjistrimit të Pasurive (fotokopje) nëse kanë ndërtuar mbi pronën private të vetëdeklaruesitFormulari A1Formularin A1 duhet ta plotësojnë të gjithë ata që kanë ndërtuar pa leje në pronën e tyre dhe për shtesat e pallateve. Krahas plotësimit të formularit, qytetari është i detyruar që të përmbushe edhe këto kërkesa: 1)vendimet e KRRT/KRRTRSH-së për lejen e sheshit të ndërtimit; 2) certifikate pronësie nga ZRP-ja (nëse ka) dhe për shtesën anësore; 3) për shtesa anësore mbi pronë publike për kalimin në pronësi të truallit;4) deklaratën noteriale, ku projektuesi, zbatuesi dhe investitori garantojnë qëndrueshmërinë e objektit ne legalizim; 5) aktmarrëveshjen me pronarin e truallit për shtesën, nëse është ndërtuar mbi një territor privat

e enjte, qershor 29

METODOLOGJIA E PERZGJEDHJES SE OBJEKTEVE INFORMALE PER LEGALIZIM
LEGALIZIM


Vendimi, ja kriteret perlegalizimin e ndertimeveQeveria percakton kriteret, procedurat dhe dokumentacionin per kualifikimin e objekteve ne ndertim. Te gjitha procedurat e kualifikimit. Si te aplikoni per te ligjeruar ndertimin tuaj.

Ne mbeshtetje te nenit 100 te Kushtetutes dhe te neneve 2, pika 1, e 46, pika 1, te ligjit nr.9482, date 3.4.2006, "Per legalizimin, urbanizimin dhe integrimin e ndertimeve pa leje", me propozimin e ministrit te Puneve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit, Keshilli i Ministrave

VENDOSI: I. Kriteret dhe dokumentacioni i zbatueshem per legalizimin e ndertimit pa leje

1. Kualifikohet per legalizim objekti pa leje i perfunduar deri ne daten e hyrjes ne fuqi te ligjit nr.9482, date 3.4.2006, "Per legalizimin, urbanizimin dhe integrimin e ndertimeve pa leje, qe:
a) ka minimalisht te ngritur nje kat, me lartesi dysheme tavan jo me pak se 2 m;
b) ka te perfunduar konstruksionin se bashku me mbulesen;
c) nuk ka trajtim te vecante, sipas percaktimit te neneve 2, pika 4, dhe 35, te ligjit nr.9482, date 3.4.2006, "Per legalizimin, urbanizimin dhe integrimin e ndertimeve pa leje";
c) nuk ndodhet ne kushtet e perjashtimit nga procesi i legalizimit, sipas percaktimeve ne piken 2, te ketij vendimi.
2. Nuk kualifikohet per legalizim objekti i ndertuar pa leje ose shtesa e siperfaqes tej lejes se miratuar qe:
a) cenon sistemin, rrugor dhe hekurudhor, kombetar e rajonal, si dhe brezat mbrojtes te tyre, te parashikuar nga plani i pergjithshem rregullues apo studime te cdo niveli, te miratuar a ne proces.
b) shkel vijen e ndertimit ne rruget e kategorise se pare, te dyte dhe te trete, te parashikuar nga plani i pergjithshem rregullues, studimet urbanistike apo projektet e vecanta per infrastrukturen rrugore te cdo niveli, te miratuar deri ne daten e hyrjes ne fuqi te ligjit nr.9482, date 3.4.2006, "Per legalizimin, urbanizimin dhe integrimin e ndertimeve pa leje".
c) eshte ngritur brenda territorit te shkollave, kopshteve, spitaleve, cerdheve, qendrave shendetesore dhe te cdo institucioni tjeter publik.

c) cenon integritetin e Monumenteve te Kultures, sipas percaktimit te pikes 1, te nenit 29, te ligjit nr.9048 date 7.4.2003, "Per trashegimine kulturore", te specifikuar nga materiali i botuar i Institutit te Monumenteve te Kultures, sipas percaktimit te nenit 38, te ligjit nr.9482, date 3.4.2006.
d)eshte ngritur mbi/ose brenda brezit mbrojtes te kolektorit, diges, ose aeroportit
dh) cenon trungun kryesor te infrastruktures inxhinierike, sipas percaktimeve ne rregulloren e urbanistikes te miratuar me vendimin nr.722, date 19.11.1998, te Keshillit te Ministrave, te ndryshuar.
e) eshte ngritur brenda territoreve dhe kufirit mbrojtes te zonave te mbrojtura, me akte, ligjore dhe nenligjore, si:
(i) zone turistike, sipas percaktimit te bere ne piken 3, te nenit 2, te ligjit nr.9482, date 3.4.2006, "Per legalizimin, urbanizimin dhe integrimin e ndertimeve pa leje".
(ii) zone e mbrojtur, sipas percaktimit te bere ne ligjin nr.8906, date 6.6.2002, "Per zonat e mbrojtura".
(iii) zone me vlera arkeologjike, muzeale e historike ose ne kufi me objektet apo strukturat ndertimore me vlera te vecanta, sipas percaktimit te neneve 73 e 74, te ligjit nr.8405, date 17.9.1998, "Per urbanistiken", te ndryshuar, dhe te neneve 31, 32 e 33, te ligjit nr.9048, date 7.4.2003, "Per trashgimine kulturore".
e) cenon sistemet dhe brezat mbrojtese te kanaleve kulluese dhe ujitese.
f) eshte ngritur brenda kufirit mbrojtes te burimeve natyrore, si nafte e gazmbajtese, burimeve minierare, energjetike, burimeve e rezervave ujore, etj.
3. Objekti i vecuar, i ngritur ne territore te tjera, nuk kualifikohet per t'u legalizuar, kur eshte ndertuar:
i) ne zona me rrezik permbytjeje;
ii) ne shtreterit e lumenjve;
iii) brenda siperfaqeve te baseneve, rezervuareve dhe liqeneve;
iv) ne zonat e riskut gjeologjik, carje rreshqitje;
v) niveli i ndotjes se mjedisit kalon nivelin e percaktuar ne legjislacionin ne fuqi per mjedisin. 4. Per te kualifikuar objektet, qe legalizohen apo jo, njesite e qeverisjes vendore mbeshteten ne:
a) harten/fotografine e gjendjes ndertimore;
b) materialin grafik te planit te pergjithshem rregullues dhe te cdo studimi te miratuar, te infrasktruktures, inxhinierike dhe rrugore, te zones, sipas percaktimeve te rregullores se urbanistikes miratuar me vendimin nr. 722. date 19.11.1998, te Keshillit te Ministrave, te ndryshuar;
c) materialin grafik per territorin brenda kufirit te zonave me mbrojtje te vecante nga aktet, ligjore e neligjore, rast pas rasti.
II.Procedurat e kualifikimit te objekteve, qe legalizohen dhe dokumentacioni, teknik e ligjor
5. Per kualifikimin e objekteve qe legalizohen apo jo, veprohet, si me poshte vijon:
a) Identifikohet nga njesia e qeverisjes vendore, me pranimin e formularit te vetedeklarimit, ndertimi ne harte/fotografi, gjendja ndertimore, sipas vendndodhjes;
b) Verifikohet ne terren nga njesia e qeverisjes vendore, brenda 20 diteve nga dorezimi i formularit te vetedeklarimit, ndertimi i identifikuar ne harte/fotografi dhe hartohet procesverbali i konstatimit. Per rastet e ndertimeve, qe perjashtohen nga procesi i legalizimit, sipas pikes 2, te ketij vendimi, njesia e urbanistikes i dergon, brenda 5 ditesh, mendimin e saj KRRT se njesise se qeverisjes vendore. Kjo e fundit merr vendim ne mbledhjen me te afert te saj.
c) grupohen sipas vendndodhjes dhe tipologjise se tyre ndertimet e perfshira ne procesverbalin e konstatimit. 6. Per objektet e ndertuara pa leje apo shtesat e siperfaqeve tej lejes se miratuar ndaj te cilave ka filluar proces gjyqesor ose eshte vendosur masa e sigurise me vendim gjykate, nga njesia e qeverisjes vendore, ndiqen keto procedura:
a) I kerkohet deklaruesit apo personit te trete, me marrjen dijeni te procedimit gjyqesor, depozitimi, ne dosjen e ndertimit pa leje, perkatesisht, te kopjes se vendimit te gjykates ose te shkreses se gjykates per zhvillimin e nje procesi gjygjesor dhe per objektin e gjykimit.
b) Ve ne dijeni, menjehere, personin e interesuar per legalizimin e ndertimit pa leje, kur njoftimi per zhvillimin e procedimit gjyqesor vjen nga gjykata, per vendosje mase sigurie, sipas nenit 40, te ligjit nr.9482, date 3.4.2006, "Per legalizimin, urbanizimin dhe integrimin e ndertimeve pa leje".
c) Depoziton ne dosjen e ndertimit pa leje, ne te dyja rastet e mesiperme, aktin per pezullim procedurash legalizimi. Kjo dosje ruhet nga njesia e qeverisjes vendore, sipas ligjit per arkivat.
c) Rifillon, me paraqitjen e vendimit te formes se prere te gjykates per procedimin gjygjesor, shkak i pezullimit te procedurave te legalizimit, procesin e legalizimit te ndertimit pa leje, sipas kontekstit dhe permbajtjes se vendimit te formes se prere te gjykates.
7. Per rastet kur verehet se nje subjekt ka deklaruar me shume se nje objekt pa leje, veprohet si me poshte vijon: 7.1. Kur objektet pa leje ndodhen brenda kufirit territorialo administrativ te se njejtes njesi te qeverisjes vendore, kjo e fundit i kerkon deklaruesit:
a) te zgjedhe objektin, per te cilin kerkon legalizim, ne perputhje me percaktimet e ligjit nr.9482, date 3.4.2006, "Per legalizimin, urbanizimin dhe integrimin e ndertimeve pa leje". b) te depozitoje deklaraten noteriale te heqjes dore nga perfshirja ne procesin e legalizimit, sipas kushteve te percaktuara ne ligjin nr.9482, date 3.4.2006, "Per legalizimin, urbanizimin dhe integrimin e ndertimeve pa leje", per objektet e tjera, e cila depozitohet ne dosjen perkatese. 7.2. Kur objektet pa leje ndodhen brenda kufirit territorialo administrativ te dy ose me shume njesive te qeverisjes vendore dhe/ose kur rasti i pikes 7/1, te ketij vendimi nuk eshte vene re, ALUIZNI, i kerkon njesise perkatese te qeverisjes vendore, ku ka vendbanimin subjekti, te veproje sipas percaktimit te pikes 7.1, te ketij vendimi. Ne kuptim te kesaj pike subjekti identifikohet nga te dhenat e certificates se perberjes familjare, te leshuar sipas gjendjes familjare te dates se hyrjes ne fuqi te ligjit nr.9482, date 3.4.2006. 7.3. Per objektet, te cilat legalizohen me kushtet e tregut: (i) cmimi i shitjes per meter katror te siperfaqes se zene nxirret, ne perputhje me vleren e tregut, (ii) taksa e legalizimit perllogaritet sipas neneve 51, paragrafi i pare, e 77, te ligjit 8405, date 17.9.1998 "Per urbanistiken", te ndryshuar, dhe te nenit 16, te ligjit nr.8982, date 12.12.2002, "Per sistemin e taksave vendore". 8. Per rastet, kur verehet se objekti ndodhet ne kushtet e trajtimit te vecante, per shkak te vendndodhjes ne troje private, te parashikura nga plani i pergjithshem rregullues/studimet urbanistike, te ndertimeve mbi 5 kate nga niveli zero, njesia e qeverisjes vendore vepron si me poshte vijon: a) afishon harten me kufirin e zones nen juridiksion, te mbuluar me plan urbanistik, te miratuar per ndertimet mbi 5 kate nga niveli zero, me fillimin e procesit te vetedeklarimit. Ne kete rast niveli zero eshte kuota e nivelit te truallit. b) dergon kopje te kesaj harte ne ZRPP perkatese dhe i kerkon asaj listen e pronareve privat, te regjistruar mbi keto territore, e cila detyrohet te dergoje, brenda 30 diteve ne njesine e qeverisjes vendore, perkatese, materialin e kerkuar. c) dokumentacioni i afishimit dhe i derguar nga ZRPP, depozitohet ne dosjen e objektit pa leje, evidencohet dhe nenshkruhet nga kryetari i njesise se qeverisjes vendore. c) pas kryerjes se procedurave te mesiperme, kryetari i njesise se qeverisjes vendore, me urdher te tij, njofton subjektin deklarues, pronarin e siperfaqes se truallit, sekretarine teknike te KRRT dhe ZRPP perkatese, per pezullimin e legalizimit te objektit. 9. Hartimi i dokumentacionit teknik te percaktuar me poshte dhe dokumentacioni i percaktuar ne piken 5, te ketij vendimi, mbeshtetet ne normat dhe kriteret e legjislacionit urbanistik ne fuqi. a) Genplani ne shkallen 1:500, per cdo ndertim pa leje te deklaruar, hartohet nga njesia e qeverisjes vendore, ne baze te dokumentacionit hartografik te gjendjes ndertimore, brenda 20 ditesh nga paraqitja e kerkeses te te interesuarit. b) Planvendosja e zones/vendbanimit/bllokbanimit/grupndertimit informal pergatitet nga njesia e qeverisjes vendore dhe permban: (i) kufirin e zones/vendbanimit/bllokbanimit/grupndertimit informal te miratuar nga KRRTRSH ja/KRRT ja; (ii) siperfaqen e bazes te secilit objekt dhe kufirin e seciles parcele ndertimore. c) Per hartimin e planimetrise dhe genplanit njesia vendore: (i) perditeson ne terren harten/fotografine e gjendjes ndertimore; (ii) verifikon te dhenat e deklaruara dhe specifikon ne harte/fotografi, sipas deklarimit, kufirin e seciles prone. Harta e perftuar konfirmohet nga njesia e qeverisjes vendore dhe depozitohet ne strukturen perkatese te Agjencise se Legalizimit, Urbanizimit dhe Integrimit te Zonave/Ndertimeve Informale. 10. Pas deklarimit fillestar dhe pas plotesimit te dosjeve dhe kualifikimit per legalizim njesia e qeverisjes vendore njofton subjektin deklarues per plotesimin e dokumentacionit. Dosjet per objektet e kualifikuara per perjashtim ose pezullim i dergohen ALUIZNI t. Pas shqyrtimit te ketij te fundit brenda nje muaji i kthehen njesive te qeverisjes vendore, te cilat i arkivojne dhe njoftojne deklaruesit. 11. Planimetria e cdo kati apo e siperfaqeve shtese tej lejes se miratuar e shkalles 1:100, hartohet dhe nenshkruhet nga nje projektues i licencuar. 12. Institucionet e percaktuara nga ministri i Puneve Publike, Transportit dheTelekomunikacionit per pergatitjen e oponences mbi qendrueshmerine konstruktive te objektit me siperfaqe tej lejes se miratuar me vendim te KRRTRSH se/KRRT se, japin mendimin e tyre, me shkrim, brenda 20 ditesh nga paraqitja e kerkeses se te interesuarit. I interesuari dergon bashke me kerkesen dhe deklaraten noteriale ose aktekspertimin, sipas percaktimit te nenit 37, te ligjit nr.9482, date 3.4.2006, "Per legalizimin, urbanizimin dhe integrimin e ndertimeve pa leje", edhe projektin e plote te zbatimit te objektit. Kopja e oponences dergohet zyrtarisht ne njesine perkatese te qeverisjes vendore dhe/ose ne strukturen perkatese te Agjencise se Legalizimit, Urbanizimit dhe Integrimit te Zonave/Ndertimeve Informale, brenda afatit te mesiperm. 13. Njesia perkatese e qeverisjes vendore, per objekte te ngritura pa leje ndertimi, brenda ose ne afersi te territoreve te mbrojtura nga aktet, ligjore dhe nenligjore, menjehere, me marrjen e formularit te vetedeklarimit per secilin objekt, i kerkon sipas rastit, organit perkates mendim. Ky i fundit jep mendimin e tij me shkrim, brenda 20 ditesh nga paraqitja e kerkeses se njesise perkatese te qeverisjes vendore. 14. Udhezimi nr. 3, date 15.3.2005, i Keshillit te Ministrave, "Per miratimin e zones informale", shfuqizohet. 15. Ngarkohen Ministria e Puneve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit, Agjencia e Legalizimit, Urbanizimit dhe Integrimit te Zonave/Ndertimeve Informale, zyrat e regjistrimit te pasurive te paluajtshme dhe njesite e qeverisjes vendore per zbatimin e ketij vendimi. Procedurat per administrimin e te dhenave per ndertimet pa leje Ne mbeshtetje te nenit 100 te Kushtetutes dhe neneve 4, pika 3, e 46, pika 1, te ligjit nr.9482, date 3.4.2006, "Per legalizimin, urbanizimin dhe integrimin e ndertimeve pa leje", me propozimin e ministrit te Puneve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit, Keshilli i Ministrave VENDOSI: I. Procedurat e mbledhjes te se dhenave. 1.Te dhenat mblidhen nepermjet: i. vetedeklarimit nga subjekti juridik apo personi fizik, pronar i siperfaqes se parceles ndertimore te zene dhe ndertimit pa leje ose te shteses pa leje, mbi ndertimin me leje; ii. identifikimit dhe verifikimit ne terren te cdo ndertimi pa leje; iii. hartes/fotografise se gjendjes ndertimore. 2. Njesia e urbanistikes ne njesine e qeverisjes vendore, pajis cdo subjekt me formularin perkates te vetedeklarimit. Formulari, i shoqeruar me fotografite e kater pamjeve te objektit, plotesohet dhe nenshkruhet nga subjekti ne dy kopje. Njera kopje, e nenshkruar edhe nga punonjesi pranues, e protokolluar dhe e vulosur me vulen e institucionit, i kthehet subjektit. 3. Te dhenat e mbledhura nga vetedeklarimi regjistrohen, verifikohen, ruhen, perpunohen, krahasohen, perdoren, dhe komunikohen, por nuk ndryshohen, korrigjohen ose fshihen. 4. Per cdo deklarim te pranuar, hapet nje dosje e vecante, ku shenohen: a) emri i qarkut perkates; b) emri i komunes/bashkise, se ciles i perket ndertimi pa leje; c) numri i zones, sipas modelit "Fleta e regjistrit te te dhenave te formulareve", i vendndodhjes se objektit apo shteses pa leje, te deklaruar; c) numri rendor, i vendosur nga njesia e urbanistikes, per numerimin e banesave, sipas percaktimit te ligjit nr.9296, date 21.10.2004, "Per verifikimin, identifikimin dhe regjistrimin e shtetasve nga njesite e qeverisjes vendore". d) numri i protokollit te komunes/bashkise, ku eshte dorezuar vetedeklarimi. 5. Te dhenat e deklaruara nepermjet formularit te vetedeklarimit regjistrohen ne regjistrin e zones, sipas modeli "Fleta e regjistrit te te dhenave te formulareve", qe i bashkelidhet ketij vendimi. 6. Shtesat anesore apo ne lartesi mbi ndertimet me leje regjistrohen ne nje regjister te vecante, ku shenohen adresa e truallit te ndertimit dhe specifikimet perkatese. 7. Regjistri me ndertime pa leje, regjistri i shtesave, me siperfaqe tej lejes se miratuar, si dhe regjistri i shtesave per subjekte te ndertuara para vitit 1993, sipas modelive perkatese, qe i bashkelidhet ketij vendimi, 8. Zyra e Urbanistikes ne njesine e qeverisjes vendore, per cdo formular vetedeklarimi te pranuar: a) identifikon, ne harten/fotografine e gjendjes ndertimore, objektin pa leje apo shtesen ne ndertimin me leje; b) verifikon ne terren cdo tregues dhe bashkesine e tyre; c) harton procesverbalin e konstatimit. 9. Procesverbali i konstatimit, sipas modelit te miratuar nga ALUIZNI, ruhet ne dosjen e objektit te deklaruar. II. Procedurat e perpunimit te te dhenave 10. Objektet e deklaruara dhe te identifikuara grupohen ne: (i) ndertime ne pritje te legalizimit; (ii) ndertime per t'u prishur; (iii) ndertime me procedure te pezulluar. 11. Ne procesverbalin e konstatimit: a) per ndertimet me deklarim te pasakte te siperfaqes se tokes se zene, te siperfaqes se ndertimit dhe te numrit te kateve, shenohet "deklarimi i rreme". b) per objektet e paidentifikuara ne harten/fotografine e gjendjes ndertimore, shenohet "i kryer pas hyrjes ne fuqi te ligjit". c) per ndertimet, te cilat ndodhen ne kushtet e mosperfshirjes ne procesin e legalizimit, nga pengesat e vendosura nga neni 39, te ligjit nr.9482, date 3.4.2006, "Per legalizimin, urbanizimin dhe integrimin e ndertimeve pa leje", shenohet "i perjashtuar nga legalizimi". c) per objektet e ndertuara ne troje private, brenda vijes se verdhe, kur planet e pergjithshme rregulluese/studimet urbanistike ne fuqi, qe parashikojne ndertime mbi 5 kate nga niveli i tokes, shenohet "i perjashtuar nga legalizimi per shkak studimi". 12. Grupimi i ndertimeve per t'u prishur perbehet nga te gjitha ndertimet, ku procesverbali i konstatimit permban shenimin "deklarim i rreme", " i kryer pas hyrjes ne fuqi te ligjit" ose "i perjashtuar nga legalizimi". 13. Ne grupimin e ndertimeve "me procedure te pezulluar legalizimi" perfshihen te gjitha ato objekte, per te cilat ka filluar procedimi gjyqesor, sipas percaktimeve te neneve 13 e 26, te ligjit nr.9482, date 3.4.2006, "Per legalizimin, urbanizimin dhe integrimin e ndertimeve pa leje", ose per te cilat eshte vendosur mase sigurie, me vendim gjykate, sipas percaktimit te nenit 40, te po ketij ligji. 14. Objektet e deklaruara nga subjekte, te cilat kane ndertuar me shume se nje ndertim pa leje, te identifikuara pas depozitimit te deklarimit te zgjedhjes dhe heqjes dore nga ushtrimi i se drejtes mbi parcelen ndertimore, grupohen ne listen e ndertimeve "legalizim me kushtet e tregut". 15. Siperfaqja e zene nga ndertimet pa leje, te futur ne grupin "ne pritje te legalizimit", sipas vendndodhjes, paraqitet ne harte, dhe, sipas percaktimeve te bera ne ligjin 9482, date 3.4.2006 "Per legalizimin, urbanizimin dhe integrimin e ndertimeve pa leje", ne relacionin perkates pershkruhen kufiri i kesaj siperfaqeje dhe pozicioni topografik i saj. Ketu perfshin edhe objektet e pershkruara ne piken 14, te ketij vendimi.Per secilen zone hapet nje regjister i vecante. Teresia e te dhenave te seciles zone pasqyrohet ne "Pasqyren permbledhese te te dhenave te zones", sipas modelit, qe i bashkelidhet ketij vendimi. 16. Siperfaqja e zones, e pasqyruar ne harte, emertohet me njeren nga termat e percaktuar ne nenin 3, te ligjit "Per legalizimin, urbanizimin dhe integrimin e ndertimeve pa leje", sipas kritereve: a) te vendndodhjes; b) te sasise se siperfaqes se zene nga ndertimet pa leje, te vendosura mbi te. 17. Harta/fotografia e gjendjes ndertimore, pas miratimit te kufirit gjeografik te shtrirjes se ndertimeve pa leje, perditesohet ne teren nga njesia e qeverisjes vendore, sipas kesaj procedure: a) Verifikohen te dhenat e deklaruara te objektit te identifikuar ne harten/fotografine; b) Identifikohen ne terren kufijte e parceles ndertimore dhe pasqyrohen ne genplan, ne shkallen 1:500. c) Pasqyrohen ne harten e zones genplani i objektit, kufiri i parceles ndertimore dhe kondicionet urbane; c) Saktesohet me pershkrim kufiri i seciles parcele me kufitaret, sipas gjendjes faktike. d) Pas miratimit te kufijve te zones ne KRRT ne perkatese dhe miratimit te kontratave te kalimit te pronesise ne keshillin bashkiak a komunal, harta e zones i kalon struktures perkatese te ALUIZNI t. III. Procedurat e administrimit te te dhenave 18. Gjate periudhes katermujore te vetedeklarimit dhe procesit te legalizimit te ndertimeve pa leje, njesite e qeverisjes vendore procedojne si me poshte: a) Zyra e urbanistikes ne njesine e qeverisjes vendore ploteson dosjet e vetedeklarimeve, qe permbajne te gjithe dokumentacionin, sipas percaktimeve te bera ne kete vendim. Dosja e "ndertimit ne pritje te legalizimit", ne perfundim te procesit te plotesimit dergohet per miratim ne zyren perkatese te Agjencise se Legalizimit, Urbanizimit dhe Integrimit te Zonave/Ndertimeve Informale. Dosjet e vetedeklarimeve arkivohen dhe administrohen, ne perputhje me dispozitat e ligjit per arkivat. b) Pas depozitimit te vendimit perkates, ne dosjen e objektit per t'u prishur dergohet ne organin, qe mbulon prishjen e ndertimeve pa leje njoftimi per ekzekutim. c) Dosjet e objekteve me procedura te pezulluara te legalizimit ruhen sipas ligjit "Per arkivat" dhe me depozitimin e vendimit te formes se prere te gjykates, rihapet procedura e legalizimit. c) Dosjet per objektet "e perjashtuara nga legalizimi per shkak studimi", pas evidencimit dhe nenshkrimit flete per flete nga kryetari i njesise se qeverisjes vendore, arkivohen dhe ruhen sipas legjislacionit per arkivat. d) Kontratat e kalimit te pronesise se parceles ndertimore dhe pagesat e kryera per te perbejne dokumentacionin financiar dhe ruhen ne dosjen perkatese. 19. Dosja e ndertimit pa leje, permban dokumentacionin e meposhtem: a) Formularin e vetedeklarimit, bashke me dokumentacionin shoqerues te tij. b) Dokumentacionin, teknik e ligjor, per legalizimin e ndertimit pa leje apo te shteses mbi ndertimin me leje. c) Procesverbalin e konstatimit, te njesise se qeverisjes vendore. c)Vendimin dhe/ose shkresen e gjykates per pezullimin e procedurave te legalizimit, ose per vendosje mase sigurie. d) Deklaraten e zgjedhjes se objektit dhe e heqjes dore nga perfitimi, ne rastet e dy a me shume ndertimeve pa leje, te deklaruara nga i njejti subjekt. dh) Mandatpagesat. e) Vendimet e miratimit. e) Dokumentacionin e vleresimit, nga njesia perkatese e qeverisjes vendore. Agjencia e Legalizimit, Urbanizimit dhe Integrimit te Zonave/Ndertimeve Informale, pas pajisjes se dosjes me lejen e legalizimit, kryen procedurat e rregjistrimit fillestar. 20. Instituti i Topografise Ushtarake, Sherbimi Gjeologjik Shqiptar, Instituti i Studimit te Tokave, Instituti i Projektimeve dhe Studimeve Urbane, Instituti i Ndertimit, njesite e qeverisjes vendore, te cdo niveli, dhe zyrat e regjistrimit te pasurive te paluajtshme jane pale pjesemarrese aktive ne procesin e legalizimit, urbanizimit dhe integrimit te ndertimeve pa leje dhe jane te detyruara te pergatisin e te vene ne dispozicion te njesive te qeverisjes vendore dhe ALUIZNI t, te gjithe dokumentacionin e nevojshem, per realizimin e ketij procesi. 21. Zyra Qendrore te Regjistrimit te Pasurive te Paluajtshme, brenda dy muajve nga hyrja ne fuqi e ketij vendimi, percakton me hollesi masat dhe veprimet, qe duhen ndermarre per inventarizimin, transferimin dhe kompensimin e tokes, sipas percaktimeve te bera ne ligjin nr.9482, date 3.4.2006, "Per legalizimin, urbanizimin dhe integrimin e ndertimeve pa leje".
Copyright © KOHA JONE - E perditshme e pavarur

e mërkurë, qershor 28

Kosova – është Washington i shqiptarëve.Shkruar nga shkrimtari dhe Mr.Sci. Flori Bruqi Prishtine Kosove
Ndonëse e paralajmëruar si vizitë private për të kryer rite fetare, gospodin Pavle,dhe kryeçetniku serb, prof.dr.Vojisllav Koshtunica, gjatë qëndrimit të tij në Graçanicë, nuk e ka lënë pa e shfrytëzuar këtë rast për të përcjellë mesazhe politike për qytetarët serb të Kosovës. “Kosova gjithmonë ka qenë dhe gjithmonë do të jetë pjesë e Serbisë” thoshin zyrtarët e Beogradit.

Ndonëse qytetarët serb e kanë pritur që nga orët e paradites, kur është mbajtur liturgjia në Manistirin e Graçanicës, e më pas edhe në Gazimestan, kryeçetniku serb profesor doktor Vojisllav Koshtunica, ka ardhur në Graçanicë pasi janë kryer të gjitha ritet fetare në ditën e Vidovdanit serb.

I nxitur nga kryepeshkopi gospodin Pavle i cili e ftoi kryeçetnikun ,pra Koshtunicën që t’i a trimërojë dhe t’ju përforcoj shpresën serbëve të Kosovës se edhe në të ardhmen “Kosova dhe Metohija”do të mbetet “Jerusalemi serb.

Kryeçetniku serb nuk u kursye që të mbajë një fjalim të zjarrtë politiko-patriotik. “Nuk ka vend më të mirë dhe më të rëndësishëm për ta ripërsëritur atë që çdo serb duhet ta dijë:” Kosova dhe Metohija “gjithmonë ka qenë dhe gjithmonë do të jetë pjesë e Serbisë”.

Më tej çetnik ka thënë se ky është një rast për t’i treguar botës se “Serbia dëshiron drejtësi dhe paqe”.

Ajo ,sipas tij ,dëshiron të bisedojë dhe të arrijë marrëveshje dhe kompromis tha çetniku kontradiktor, duke theksuar se megjithatë Serbia dëshiron zgjidhje bazuar në “të drejtën historike për Kosovën dhe Metohinë”.

Koshtunica i ka siguruar serbët e mbledhur në Graçanicë se askush deri më tash nuk ka pasur pozitë më të fortë se sa që ka Serbia nga aspekti i së të drejtës në diskutimet për të ardhmen e Kosovës.

Por zotnitë e Beogradit ,harrojnë se Kosova është e shqiptarëve dhe atyre që dëshirojnë të jetojnë në te!


Aktivistët e l ëvizjes së Albin Kurtit “Vetëvendosje” në dy raste të ndara, në Mitrovicë dhe në Merdar janë arrestuar 115 aktivistë dhe qytetarë, të cilët po përpiqeshin që të bllokojnë rrugët, për të pamundësuar ardhjen e çetnikut serb, Vojislav Kostunica në Kosovë.

Njësitet speciale të Policisë së UNMIK-ut dhe të SHPK si në kohën e Sllobodan Millosheviqit intervenuan dhunshëm kundër dhjetëra aktivistëve të Lëvizjes VETËVENDOSJE, të cilët ishin mbledhur në qytetin e Mitrovicës dhe Merdare (Kufiri Shqiptaro-Serb)për ta bllokuar ardhjen e delegacionit të të ashtuquajturës Qendra Koordinuese Serbe për Kosovën, të udhëhequr prej “patries më bateria “Sandra Rashkoviq-Iviq, e cila ia lpinte mjekrren gospodarit Pavle si dhe kryeçetnikut Vojisllav Koshtunica.

***

Ndër të arrestuarit, është edhe ish ushtaraku i UÇK-së,tash kryetari i Lëvizjes Popullore të Kosovës dhe deputeti i Kuvendit të Kosovës ,zoti Emrush Xhemajli
Marrë si t a marresh “Vidovdani” i çetnikëve serb do të jetë i fundit në Kosovën 1244.

Ndërsa bisedimet mbi statusin përfundimtar të Kosovës vazhdojnë prej disa muajsh me radhë, kanë filluar të ngrihen pikpyetje lidhur me qytetin e ndarë të Mitrovicës.
Tensionet rreth çështjës së Mitrovicës do të jenë një prej provave më të vështira në ruajtjen e territorit të Kosovës dhe shoqërisë së saj shumë etnike.
Në Institutin Amerikan të Paqes mbi të ardhmen e Mitrovicës, u folë edhe për at[ se se a do të ruajë Kosova kufijtë e tanishëm, apo do të ndahet; a është komuniteti ndërkombëtar i gatshëm ta bashkojë qytetin e Mitrovicës dhe si mund të arrihet kjo më së miri.
Administratori i OKB-së në Mitrovicë, Gerard Gallucci, kohë më pare parashikon probleme gjatë korrikut dhe gushtit të këti viti ndërkohë që Kosova shkon drejt pavarësisë së mundëshme.
Zoti Gallucci tha se forcat e OKB-së dhe të NATO-s do të mbrojnë popullatën në rast se krijohen probleme. Po që prej emërimit në detyrë para rreth një viti, zotin Galluci e shqetëson gjendja ekonomike, jo vetëm në Mitrovicë, por në mbarë Kosovën.
“Problemet ekonomike ekzistojnë në gjithë Kosovën, dhe jo vetëm në Mitrovicë. Nevoja për investime në infrastrukturë në Kosovë është shumë e madhe, si në sektorin e energjisë elektrike, të furnizimit me ujë e të tjera.
Është e drejtë të thuhet se komuniteti ndërkombëtar ka humbur 7 vjet në këtë drejtim, veçanërisht në veri, ku komuniteti ndërkombëtar dhe vendet e Grupit të Kontaktit nuk i kanë kushtuar asnjë vëmendje.”
Administratori i OKB-së në Mitrovicë tha se misioni i tij do të ruajë komandën dhe kontrollin në terren dhe të mbajë të hapura linjat e dialogut për të mos lejuar shpërthimin e situatës.
Hans Binendijk, drejtor i qendrës për teknologjinë dhe politikën e sigurimit kombëtar, parashtroi kohë më pare 3 alternativa: ndarja e Kosovës, eliminimi i strukturave paralele dhe integrimi etnik.
Megjithëse ndarja e Kosovës është një alternativë jo-realiste, për arsye të qëndrimit të grupit të kontaktit, ajo përbën shpresat e popullatës sërbe të Kosovës.
Zoti Binendijk mendon se pa eliminimin e strukturave paralele, sërbët e Kosovës do të vazhdojnë të shikojnë nga Beogradi, e jo Prishtina, për ndihmë, duke krijuar kështu një shtet de fakto të ndarë.
“Nga këto 3 alternativa që kemi studjuar, integrimi etnik është e vetmja zgjidhje e pranueshme për SHBA-të dhe aleatët e tyre. Kjo alternativë është edhe më e vështirë për t’u zbatuar sepse do të kërkojë vëmëndje dhe burime afat-gjatë të komunitetit ndërkombëtar."
Gerald Knaus, drejtor i Nismës së Stabilitetit Evropian, thotë se alternativa më e mirë është që Mitrovica të bëhet komunë.
“Kosova është një zonë shumë e paqëndrueshme si në aspektin ekonomik dhe shoqëror. Nëse flasim për decentralizimin, ajo që ka rëndësi për serbët është Mitrovica veriore. Ajo është e vetmja zonë e tyre urbane në të gjithë Kosovën, aty ata kanë institucione, kanë Universitetin dhe Spitalin. Shqiptarët e Kosovës duhet të pranojnë se krijimi i një komune me shumicë serbe në Mitrovicë, është rruga më e mirë për të shmangur dhunën dhe për të gjetur një zgjidhje paqësore dhe shumë-etnike në Kosovë.”
Tensionet etnike në Kosovë vazhdojnë të jenë të larta. Ndërsa analistët shprehin mendime të ndryshme për sa i përket mënyrës më të mirë drejt zgjidhjes së statusit, bisedimet mbi të ardhmen e Kosovës nuk kanë arritur të ngushtojnë mosmarrëveshjes mes dy palëve.
Se gjendja është tepër e tendosur shihet edhe nga “ruajtja” 24 orëshe e policëve të SHPK-së që po I bejnë shtëpisë në “Velania” 2 në Prishtinë, ku banon Komesari I Policisë së UNMIK-ut Virtupi.
Gjendja do të përkeqsohet edhe më shumë nëse ndahet Mitrovica,atëherë gjithsesi do të ketë trazira,ose një Luftë e dytë çlirimtare kundër forcave ekstremiste serbe dhe ndihmaqarëve të tyre.
Besojmë dhe shpresojmë që stafi politikë I tashëm I Kosovës do të jetë një, ashtu siq është mishi më thojin për një Kosovë të lire të integruar në pro KOMENT I FUNDJAVËS

Kosova – është Washington i shqiptarëve.

Çetnikët vazhdojnë me mesazhet e vjetra politike


Ndonëse e paralajmëruar si vizitë private për të kryer rite fetare, gospodin Pavle,dhe kryeçetniku serb, prof.dr.Vojisllav Koshtunica, gjatë qëndrimit të tij në Graçanicë, nuk e ka lënë pa e shfrytëzuar këtë rast për të përcjellë mesazhe politike për qytetarët serb të Kosovës. “Kosova gjithmonë ka qenë dhe gjithmonë do të jetë pjesë e Serbisë” thoshin zyrtarët e Beogradit.

Ndonëse qytetarët serb e kanë pritur që nga orët e paradites, kur është mbajtur liturgjia në Manistirin e Graçanicës, e më pas edhe në Gazimestan, kryeçetniku serb profesor doktor Vojisllav Koshtunica, ka ardhur në Graçanicë pasi janë kryer të gjitha ritet fetare në ditën e Vidovdanit serb.

I nxitur nga kryepeshkopi gospodin Pavle i cili e ftoi kryeçetnikun ,pra Koshtunicën që t’i a trimërojë dhe t’ju përforcoj shpresën serbëve të Kosovës se edhe në të ardhmen “Kosova dhe Metohija”do të mbetet “Jerusalemi serb.

Kryeçetniku serb nuk u kursye që të mbajë një fjalim të zjarrtë politiko-patriotik. “Nuk ka vend më të mirë dhe më të rëndësishëm për ta ripërsëritur atë që çdo serb duhet ta dijë:” Kosova dhe Metohija “gjithmonë ka qenë dhe gjithmonë do të jetë pjesë e Serbisë”.

Më tej çetnik ka thënë se ky është një rast për t’i treguar botës se “Serbia dëshiron drejtësi dhe paqe”.

Ajo ,sipas tij ,dëshiron të bisedojë dhe të arrijë marrëveshje dhe kompromis tha çetniku kontradiktor, duke theksuar se megjithatë Serbia dëshiron zgjidhje bazuar në “të drejtën historike për Kosovën dhe Metohinë”.
Koshtunica i ka siguruar serbët e mbledhur në Graçanicë se askush deri më tash nuk ka pasur pozitë më të fortë se sa që ka Serbia nga aspekti i së të drejtës në diskutimet për të ardhmen e Kosovës.

Por zotnitë e Beogradit ,harrojnë se Kosova është e shqiptarëve dhe atyre që dëshirojnë të jetojnë në te!


Aktivistët e l ëvizjes së Albin Kurtit “Vetëvendosje” në dy raste të ndara, në Mitrovicë dhe në Merdar janë arrestuar 115 aktivistë dhe qytetarë, të cilët po përpiqeshin që të bllokojnë rrugët, për të pamundësuar ardhjen e çetnikut serb, Vojislav Kostunica në Kosovë.

Njësitet speciale të SHPK( sot në 10 :15) si në kohën e Sllobodan Millosheviqit intervenuan dhunshëm kundër dhjetëra aktivistëve të Lëvizjes VETËVENDOSJE, të cilët ishin mbledhur në qytetin e Mitrovicës për ta bllokuar ardhjen e delegacionit të të ashtuquajturës Qendra Koordinuese Serbe për Kosovën, të udhëhequr prej njëfarë “patriotje më bateria “Sandra Rashkoviq-Iviq, e cila ia lpinte mjekrren gospodarit Pavle.Ndër të arrestuarit, është edhe ish ushtaraku i UÇK-së,tash kryetari i Lëvizjes Popullore të Kosovës dhe deputeti i Kuvendit të Kosovës ,zoti Emrush Xhemajli
Marrë si t a marresh “Vidovdani” i çetnikëve serb do të jetë i fundit në Kosovën 1244.

Ndërsa bisedimet mbi statusin përfundimtar të Kosovës vazhdojnë prej disa muajsh me radhë, kanë filluar të ngrihen pikpyetje lidhur me qytetin e ndarë të Mitrovicës.
Tensionet rreth çështjës së Mitrovicës do të jenë një prej provave më të vështira në ruajtjen e territorit të Kosovës dhe shoqërisë së saj shumë etnike.
Në Institutin Amerikan të Paqes mbi të ardhmen e Mitrovicës, u folë edhe për at[ se se a do të ruajë Kosova kufijtë e tanishëm, apo do të ndahet; a është komuniteti ndërkombëtar i gatshëm ta bashkojë qytetin e Mitrovicës dhe si mund të arrihet kjo më së miri.
Administratori i OKB-së në Mitrovicë, Gerard Gallucci, kohë më pare parashikon probleme gjatë korrikut dhe gushtit të këti viti ndërkohë që Kosova shkon drejt pavarësisë së mundëshme.
Zoti Gallucci tha se forcat e OKB-së dhe të NATO-s do të mbrojnë popullatën në rast se krijohen probleme. Po që prej emërimit në detyrë para rreth një viti, zotin Galluci e shqetëson gjendja ekonomike, jo vetëm në Mitrovicë, por në mbarë Kosovën.
“Problemet ekonomike ekzistojnë në gjithë Kosovën, dhe jo vetëm në Mitrovicë. Nevoja për investime në infrastrukturë në Kosovë është shumë e madhe, si në sektorin e energjisë elektrike, të furnizimit me ujë e të tjera.
Është e drejtë të thuhet se komuniteti ndërkombëtar ka humbur 7 vjet në këtë drejtim, veçanërisht në veri, ku komuniteti ndërkombëtar dhe vendet e Grupit të Kontaktit nuk i kanë kushtuar asnjë vëmendje.”
Administratori i OKB-së në Mitrovicë tha se misioni i tij do të ruajë komandën dhe kontrollin në terren dhe të mbajë të hapura linjat e dialogut për të mos lejuar shpërthimin e situatës.
Hans Binendijk, drejtor i qendrës për teknologjinë dhe politikën e sigurimit kombëtar, parashtroi kohë më pare 3 alternativa: ndarja e Kosovës, eliminimi i strukturave paralele dhe integrimi etnik.
Megjithëse ndarja e Kosovës është një alternativë jo-realiste, për arsye të qëndrimit të grupit të kontaktit, ajo përbën shpresat e popullatës sërbe të Kosovës.
Zoti Binendijk mendon se pa eliminimin e strukturave paralele, sërbët e Kosovës do të vazhdojnë të shikojnë nga Beogradi, e jo Prishtina, për ndihmë, duke krijuar kështu një shtet de fakto të ndarë.
“Nga këto 3 alternativa që kemi studjuar, integrimi etnik është e vetmja zgjidhje e pranueshme për SHBA-të dhe aleatët e tyre. Kjo alternativë është edhe më e vështirë për t’u zbatuar sepse do të kërkojë vëmëndje dhe burime afat-gjatë të komunitetit ndërkombëtar."
Gerald Knaus, drejtor i Nismës së Stabilitetit Evropian, thotë se alternativa më e mirë është që Mitrovica të bëhet komunë.
“Kosova është një zonë shumë e paqëndrueshme si në aspektin ekonomik dhe shoqëror. Nëse flasim për decentralizimin, ajo që ka rëndësi për serbët është Mitrovica veriore. Ajo është e vetmja zonë e tyre urbane në të gjithë Kosovën, aty ata kanë institucione, kanë Universitetin dhe Spitalin. Shqiptarët e Kosovës duhet të pranojnë se krijimi i një komune me shumicë serbe në Mitrovicë, është rruga më e mirë për të shmangur dhunën dhe për të gjetur një zgjidhje paqësore dhe shumë-etnike në Kosovë.”
Tensionet etnike në Kosovë vazhdojnë të jenë të larta. Ndërsa analistët shprehin mendime të ndryshme për sa i përket mënyrës më të mirë drejt zgjidhjes së statusit, bisedimet mbi të ardhmen e Kosovës nuk kanë arritur të ngushtojnë mosmarrëveshjes mes dy palëve.
Se gjendja është tepër e tendosur shihet edhe nga “ruajtja” 24 orëshe e policëve të SHPK-së që po I bejnë shtëpisë në “Velania” 2 në Prishtinë, ku banon Komesari I Policisë së UNMIK-ut Virtupi.
Gjendja do të përkeqsohet edhe më shumë nëse ndahet Mitrovica,atëherë gjithsesi do të ketë trazira,ose një Luftë e dytë çlirimtare kundër forcave ekstremiste serbe dhe ndihmaqarëve të tyre.
Besojmë dhe shpresojmë që stafi politikë i tashëm do të jetë një, ashtu siq është mishi më thojin për një Kosovë të lire e integruar në proceset demokratike të botës moderne.