e diel, dhjetor 18

Këndi Letrar në TanPortal - 18 Dhjetor 2005
Këndi Letrar në TanPortal - 18 Dhjetor 2005

http://tanmarket.com/php

E djela letrare me z.Engjell Shehu, znj. Raimonda Moisiu

Duan lavdi

z.Engjell Shehu

E duan lavdinë
duan një emër
Ata qe mburrjene
kane për zemër

U iku mosha
u iku jeta
Ëndrra shikojnë
Fluturoje mbi fleta


S’dinë te shkruajnë
as te krijojnë
Kot flasin
dhe përgojojnë


Mburrin veten
mburrin servilet
Këtë moral
kane te tillët


Jo vetëm morali
qe ju mungon
Por dhe kultura
i demaskon


Hiqen si te ditur
duan te krijojnë
Shkruajnë pallavra
veten ngarrojnë


Te tille ka plot
kudo i gjënë
Ndaj do te thosha
ngopen pa ngrënë

15/12/2005


Kafe Flora na Thërret...Një natë e paharruarë në Hartford

znj.Raimonda Moisiu

Marrë nga gazeta shqiptaro-amerikane Illyria e datës 19 Dhjetor 2005

Te qenit larg atdheut,jo vetem te shton mallin ,per atdheun qe na mungon shume ,por edhe te ben qe te perpiqesh me te gjitha menyrat te integrosh ,kulturen ,traditen ,zakonet ,identitetin tend kombetar ne nje toke te huaj..Amerika ,ku ka shume kombesi te ndryshme ,kjo "Land of the opportunity",ky vend i mendimit dhe fjales se lire,ky vend i madh dhe i lire ,ka hapur zemren e demokracise ,dhe ju jep shanse te gjitha kulturave te popujve apo kombeve te ndryshme per ta bere pjese te komunitetit te saj,te kultures se saj,edhe kulturen ,traditen ,edhe te popujve te vegjel,ne kuptimin gjeografik,se ne kuptimin shpirteror ,kulturor ,tradicional,,popujt jane te medhenj.......E ne kete toke te mundesise ,te demokracise se lire,ben pjese edhe komuniteti shqiptar...Emigrantet shqiptare te vendosur ne shtete te ndryshme te Amerikes,asnjehere nuk harrojne te festojne festat kombetare,fetare te popullit shqiptar. Per ta festa e 28 Nentorit,eshte nje feste dhe dite e shenjte....Eshte Festa e Pavaresise..,dita kur vendi yne u njoh si shtet ne Europe.. ..Biles ,ata mezi i presin ...Ne keto festa takohet ,shpirti zemra e tyre :ATDHEU...Ne keto festa ata i tregojne botes se Atdhe ,Flamur dhe Zoti jane NJE,per shqiptaret...Ata tregojne se Atdhe &Flamur =IDENTITET KOMBETAR....Keshtu,edhe komuniteti shqiptar i Hartfordit ,si nje pjese e diaspores shqiptare ne Amerike,nen kujdesin e vecante ,te bisnesmeneve shqiptare,tashme, te integruar e te suksesshem ne jeten amerikane,Cesar Petrela,Arben Teta,Dritan Bejta dhe Alked Saraci te organizonin ,mbremjen festive -kulturore,nen tingujt e muzikes shqiptare..Ne kete mbremje festive te larmishme ,ku e vecanta e saj,do te ishte pjesemarrja e dy njeresve te famshem te kombit tone:E para yll i muzikes se lehte e popullore shqiptare,aktorja e talentuar e Teatrit "Andon Zako Cajupi",te Korces,Artistja e Merituar Lindita Theodhori (Sota) dhe poeti i madh i kombit tone, Agim Shehu,publicisti,humoristi,shkrimtari Pellumb Kulla dhe humoristi Ardian Repishti...Gjithashtu ,me pjesemarrjen e tyre do te nderonin kete mbremje festive edhe kengetarja e degjuar tashme e cila eshte dhe pjesetare e komunitetit shqiptar te Hartford CT,Brunilda Sota(Hoxha) ,motra e Lindites,me grupin "Malli",nen drejtimin e bashkeshortit te saj,instrumentistit Ferik Hoxha.,ku i dhane mbremjes nje gezim ,hare ,nje pamje festive te mrekullueshme...Ne kete dite te pervjetorit te Pavaresise ,shqiptaret vinin te veshur bukur ,ku me shume binte ne sy ,ngjyra e kuqe dhe e zeze ,per te bere sinkronizimin me Flamurin shqiptar....Mallengjeheshe kur shikoje femije te vegjel,qe nuk ishin me shume se 2 vjec,4 vjec,7 vjec,te lindur ne Amerike.. te veshur me kostume popullore , nga te gjitha trevat e Shqiperise ,per te treguar identitetin e tyre kombetar,Dikush ishte veshur si Isa Boletini,dikush si Cerciz Topulli e Adem Jashari,dikush si Ismail Qemali dhe Bajram Curri.,dikush kishte T-Shirt ,me flamurin shqiptar,vetem e vetem te tregonin ;PROUD TO BE ALBANIAN!...Mbremja do te hapeshe nen tingujt e kenges se Hymnit tone kombetar te kenduar nga Brunilda Sota ,dhe duke e shoqeruar te gjithe pjesemarresit..Me pas te gjithe do te vallezonin,do te trokisinin gotat e shqiptarise ne kete dite te shenuar...Te gjithe benin kerkesat per kenge dhe muzike sipas krahinave e trojeve shqiptare ,te gjithe ishim te lumtur ,te gjithe kercenim dhe vallzonim ,Lindita dhe Brunilda ,nuk dorezoheshin ,,vetem kendonin,brenda asaj Shqiperise sone te vogel,ne ate salle te bukur,"Casa mia',Vlonjatet kerkonin me shume kenge,duke u mburrur ,se jemi ne vlonjatet e Plakut te Vlores,te Lavdishmit Ismail Qemal Bej Vlora ,qe ju mbledhim per vit,ne kete dite ,qe themeluam ,Pavaresine.,Aty kishte thirrje per Kosoven,kerkonin kenge per Kosoven,per birin e Kosoves martire te Shqiperise etnike,Adem Jashari,Aty kendohej kenga e Cerciz Topullit,aty kendohej e vallezohej kenga came ,Cameri ti je e jona! Kenga e jugut ,kenga labe ,e Tiranes dhe e Veriut...........Ishte nje nder i madh te degjoje kengetaren e famshme shqiptare Lindita Theodhori....Me nje performance te shkelqyer ,ne linjat e trupit ,e bukur fizikisht dhe shpirterisht,ku dukej shume seksi ,nje kundershtim moshe ,20 vjet me e re,me zerin e saj te mbrekullueshem,plot drite, jete ,gaz ,ngrohtesi.. do t'ju dhuronte momente te mrekullueshme ,ku shqiptaret dhe Lindita me nje shqiptarizem qe nuk njeh kufij,do te beheshin nje me muziken,do te kercenin dhe kendonin,do te tregonin ne ate salle ,vlerat tona kombetare,traditen,gjuhen ,kulturen tone ne brezat tane te ardhshem,do te transmetonin ,ne keta breza,identitetin tone kombetar ne kete toke te huaj.....Kulmi i mbremjes ,moment shume prekese dhe nostalgjike, do te ishte kur aty ne ate sallen SHQIPERI,do te takoheshin mbas 34 vjeteve ,dy protagonistet kryesore te Festivalit kombetar te 11-te ne RTV-on,fituesit e cmimit te pare te atij Festivali ,qe mund te quhet Festivali i rinise,festivali i thirrjes ,ku i behej thirrje qeverise komuniste te atyre viteve "A little peace and libertry ,for the youth",(Pak paqe dhe liri per rinine),Festivali qe hengri shume koka moderatoresh,njeres intelektuale qe kerkonin hapje me boten perendimore,kerkonin liri- demokraci,...Dhe e dini kush u takuan mbas 34 vjeteve?...Poeti i madh i kombit tone,hedhesi i atyre vargjeve te kenges fituese ,poeti gjirokastrit me banim ne Zvicer,Agim Shehu dhe interpretuesja e asaj kenge ,kengetarja jone e talentuar ,nostalgjia e fierakeve,e korcareve ,e gjithe shqiptareve Lindita Sota(Thoedhori),me banim,tashme ne Londer,Angli.Kenga 'Kafe Flora burra plot/tarara/Hyne tre vajza ulen tok/tarara/etj..",do te ngrinte peshe tere sallen ,ku te gjithe do te kercenin e syte e poetit kishin mall,brenge,nostalgji,krenari,urim,per ate kenge qe po kendohej ketu ne Hartfordin amerikan,ketu ne USA,aty ku FREE SPEECH,nuk njeh kufij...Poeti ,tashme disi i mplakur ne moshe,me thinja mbi krye ,teper fisnik,kur hodhi vargjet ishte i ri,i vlonte gjaku,donte liri,donte argetim,..buzeqeshte lehte ,degjonte kengen,levizte gishtat dhe belbezonte fjalet me muzike nen ritmin e kenges.....Lindita ,e mira ,e mrekullushmja jone,si nje hyjneshe ,si nje zane e bukur shqiptare ..nuk u kursye ,e kendoi kengen tre here..Biles edhe ndarjen nga poeti i madh fisnik e beri duke i kenduar kengen...Momente te bukura kur motrat SOTA do te bashkonin zerat,do te kendonin kenge popullore ,nga te gjitha trojet e shqiptareve...Humori do te bente pjese aty ne mbremje nga humoristi i ri ne moshe Ardian Repishti...,nga Pellumb Kulla ,e grupi 'Malli",E oret do te kalonin,por shqiptaret deshironin qe ajo mbremje mos kishte mbarim..Ndjeheshin mire brenda asaj Shqiperie te vogel,ne "Casa mia",East Hartford,CT

Links to this post:

Krijo lidhje

<< Home